top of page

Laf Kabini Performans Muayenesi

Laminer Air Flow (LAF) Kabinleri yalnızca ürün koruması sağlaması amacı ile hizmet vermektedirler. Bu işlemi gerçekleştirirken işlem havasını personele (operatöre) ve ortama yaydığı için LAF Kabini biyolojik tehlikeli veya kimyasal tehlikeli ürünler için kullanılamaz. Laminer Air Flow (LAF) Kabinleri için sıralanan Çalışma ve Performans Doğrulama Testleri EN ISO 14644-3, GMP  ́ye uygun olarak yapılmaktadır

 

HİZMET KAPSAMINDA YAPILAN TESTLER

 

Hepa Filtre Sızdırmazlık Testi:

IEST-RP-CC034standardına göre HEPA filtrelerin montajından sonra, filtre yüzeyi, conta ve filtre kabininde standartta belirtilen kabul limitlerinin dışında kaçak olup olmadığının kontrolü için yapılan bir testtir. LAF kabinlerinin kullanıldığı proseslerin hassasiyetine göre ve sistemde bir değişiklik olmadığı durumlarda en az yılda bir yapılmak zorundadır.


Hava Akış Hızı ve aynılığı Ölçümü:

IEST-RP-CC006, ISO 14644-3, GMP standartlarında açıklanan kabul kriterlerine göre HEPA filtrenin yüzeyinde uygun akışın sağlanıp sağlanmadığının kontrolü için anemometre ile hava hızlarının ölçülmesi yapılan bir testtir.


Partikül Sayımı:

ISO 14644-1/2015: standardına göre LAF Kabini içindeki partikül seviyesinin standartta belirtilen kabul kriterlerine uygun olup olmadığının kontrolü için partikül sayım aleti kullanılarak yapılan ölçümlerdir.


Hava Akış Yönü Karakteristiği Belirlenmesi:

IEST-RP-CC006 ve ISO 14644-3 standartlarına göre LAF kabini içindeki hava akış yönlerinin standartlarda belirtilen kabul kriterlerine uygun olup olmadığının kontrolü için duman üretici ve video kamera kullanılarak yapılan testtir.

bottom of page